Cookies

På Vårdgivarguiden använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Läs mer om cookies

2006 togs ett politiskt beslut om en strategisk ledningsfunktion för patientsäkerhetsarbetet, den så kallade Patientsäkerhets­kommittén, PSK. Patientsäkerhetskommittén skulle inom ramen för Stockholms läns landstings Handlingsprogram för säker hälso- och sjukvård samordna, stödja och bidra till utveckling av det patientsäkerhetsarbete som bedrivs hos vårdgivarna.

I PSK finns bland annat representanter för alla de större vårdgivarna i länet samt för privata vårdgivare. Kommittén träffas regelbundet för att diskutera strategiska patientsäkerhetsfrågor. 

PSK leds av landstingets chefläkare. För aktuella representanter i PSK se förteckning.

PSK tar varje år fram fokusområden för patientsäkerhetsarbetet inom Stockholms läns landsting.

Ledamöter i Patientsäkerhetskommittén

Capio St Görans sjh Måns Belfrage mans.belfrage@capiostgoran.se
Capio Närsjukvård Margareta Danelius margareta.danelius@capio.se
Danderyds sjukhus Åsa Lindström Hammar asa.lindstrom-hammar@ds.se
Ersta diakoni Lott Bergstrand lott.bergstrand@erstadiakoni.se
Folktandvården Irene Smedberg irene.smedberg@ftv.sll.se
HSF, Medicinsk stab Johan Bratt johan.bratt@sll.se
HSF, Medicinsk stab Anna Lundin anna.lundin@sll.se
HSF, Medicinsk stab Kirsi Laitinen Kennebäck kirsi.laitinen-kenneback@sll.se
HSF, QRC, Kvalitetsregistercentrum Inger Rising inger.rising@sll.se
HSF, Regionalt Cancercentrum Kjell Bergfeldt kjell.bergfeldt@sll.se
Karolinska Universitetssjukhuset Elda Sparrelid elda.sparrelid@karolinska.se
Karolinska Universitets- sjukhuset Marie-Louise Orton marie-louise.orton@karolinska.se
Karolinska Universitetssjukhuset Nina Nelson Follin nina.nelson-follin@karolinska.se
LSF, ordförande Anna Nergårdh anna.nergardh@sll.se
Patientnämnden Eva Ljung eva.ljung@pan.sll.se
St Eriks Ögonsjukhus Carina Libert carina.libert@sankterik.se
Stockholms läns sjukvårdsområde

Stefan Kallström-Jansson

Elizabet Haking

stefan.kallstrom-jansson@sll.se

 

elizabet.rajs-haking@sll.se
Södersjukhuset Marie Björnstedt Bennermo marie.bjornstedt-bennermo@sodersjukhuset.se
Södertälje sjukhus Anders Thörne anders.thorne@sodertaljesjukhus.se
Tiohundra AB

Susanne Bergenbrandt Glas

susanne.bergenbrandt.glas@tiohundra.se

 

Sekreterare i patientsäkerhetskommittén är Heléne Söderholm, HSF: