Cookies

På Vårdgivarguiden använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Läs mer om cookies

En vårdsakkunnig sjuksköterska, vårdsak, väljs som omvårdnadskunnig expert inom sin medicinska specialitet. Vårdsak väljs utifrån sitt professionella kunnande, sin förankring i vården och ett objektivt förhållningssätt. Vårdsakkunniga sjuksköterskor samlas i Omvårdnadsrådet och ingår i de 28 specialitetsråden.

Kontakt

Medlemmar

OmrådeNamnE-post
Akut omhändertagande Rebecka Ottosson rebecca.ottosson@capiostgoran.se
Allmänmedicin Elsabeth Bos Sparén elisabeth.bos-sparen@sll.se
Anestesi och intensivvård Eva Joelsson-Alm eva.joelsson-alm@sodersjukhuset.se
Barn och ungdom Inger Kull inger.kull@sodersjukhuset.se
Bild och funktion Eva Holmberg eva.holmberg@sodersjukhuset.se
Endokrinologi och diabetologi Marina Stenbäck marina.stenbäck@sll.se
Geriatrik Therese Johansson-föräldrarledig
Madelen Andersson tf

 therese.m.johansson@sll.se
madelen.andersson@karolinska.se

Hjärt- och kärlsjukdomar Monica Ohlsson  monica.olsson@karolinska.se
Hud- och könssjukdomar Hilde Ingebretsen hilde.ingebretsen@ds.se
Hälsofrämjande arbete Lena Lund lena.lund@ki.se
Infektionssjukdomar Anneli Sandberg anneli.sandberg@karolinska.se
Internmedicin Anne Berger anne.berger@sodersjukhuset.se
Kirurgi Denice Nilsson denice.nilsson@sodersjukhuset.se
Laboratoriemedicin Roine Hernbrand  roine.hernbrand@karolinska.se
Lung- och allergisjukdomar Marianne Eduards marianne.eduards@sll.se
Mag- och tarmsjukdomar Anette Forsell Anette.Forsell@erstadiakoni.se
Neurologiska sjukdomar Anna Blommengren anna.blommengren
Njurmedicin Monica Rådström monica.radstrom@ds.se
Ortopedi Anna-Lena Brantberg anna-lena.brantberg@sodersjukhuset.se
Psykiatriska sjukdomar Catrin Hägerholm catrin.hagerholm@sll.se
Rehabilitering Karolina Krakau karolina.krakau@ds.se
Obstretik och gynekologi öppenvård Chatarina Zetterström catharina.zatterstrom@sll.se
Obstretik och gynekologi slutenvård Elena Bräne  elena.brane@bbsophia.se
Reumatologiska sjukdomar Eva Waldheim eva.waldheim@karolinska.se
Tumörsjukdomar Ulrika Persson ulrika.persson@karolinska.se
Urologiska sjukdomar Helena Thulin helena.thulin@karolinska.se
Ögonsjukdomar Carina Libert carina.libert@sankterik.se
Öron-, näs- och halssjukdomar Elisabeth Sjögren  elisabeth.sjogren@karolinska.se

Ingår i