Cookies

På Vårdgivarguiden använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Läs mer om cookies

Spesamarbetet handlar om kommunikation och arbetsfördelning mellan vårdnivåerna. Bland annat diskuteras vem som gör vad i vårdkedjan. I arbetet ingår att ta fram korta vårdprogram som publiceras i den webbaserade informationsbanken VISS. Om det finns regionala eller nationella riktlinjer ska de ligga till grund för vårdprogrammen i VISS. Vårdprogrammen kvalitessäkras genom gransking av Specialitetsråden och Stockholms läns läkemedelskommittés expertråd granskar programmen i VISS.

Kontakt

Sammankallande

OmrådeNamnEpost
Arbets- och miljömedicin Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Barnmedicin Katrin Engel katrin.hagskog-engel@sll.se
Endokrinologi/Diabetes Jonas Tovi jonas.tovi@capio.se
Gastroenterologi Ylva Sandström  ylva.kristoferson-sandstrom@sll.se
Gynekologi Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Hematologi Lisa Sjönell elisabeth.sjonell@sll.se 
Hud och kön Kadir Kakilil kadir.kakili@capio.se
Hälsofrämjande arbete Kadir Kakili kadir.kakili@capio.se
Infektion Ann-Christine Sjöblom ann-christine.sjoblom@sll.se
Kardiologi Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Kirurgi Eva Karlsson Holm eva.karlsson-holm@sll.se
Lung/Allergi Katarina Perlhagen katarina.perlhagen-ohnstrom@sll.se
Neurologi Eva Karlsson Holm eva.karlsson-holm@sll.se
Onkologi Eva Karlsson Holm eva.karlsson-holm@sll.se
Ortopedi Kadir Kakili kadir.kakili@capio.se
Psykiatri Kersti Ejeby kersti.ejeby@sll.se
Reumatologi Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Smärta Eva Karlsson Holm eva.karlsson-holm@sll.se
Urologi Gustaf Allerstrand gustaf.allerstrand@gmail.com
Äldre Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Ögon Pierre Bergensand pierre.bergensand@stuvstavc.se
Öron-näsa-hals/Hörsel/Tal Pierre Bergensand  pierre.bergensand@stuvstavc.se